АМАН, ДОСТА Е – народот против скапите бензини, струја и парно вторник, 14 август 2012

Posted: Август 16, 2012 in Uncategorized

Нема да им плаќаме, Не пиеме нафта – скапо е, Нема веќе евтино со овие извици и пароли неколку стотици граѓани го изразија своето незадоволство од најновите поскапувања на горивата, струјата и парното. Насобраните негодуваа против одлуките на Регулаторната комисија за енергетика пред нејзиното седиште на плоштадот Пела, но и пред Владата од која бараат субвенции за акцизата на бензините. Граѓанската иницијатива АМАН која повика на протест преку социјалните мрежи смета дека е крајно време народот да се побуни бидејќи стандардот од ден на ден е се помал, а сметките за комуналии се повисоки.

Од АМАН пресметале дека заедно со укинувањето на дневната евтина тарифа, поскапувањето на струјата е над 15%. Бараат да се укине индустриската струја, да се повлече новиот правилник на Топлификација, цената на парното да се намали за 4%, да се воведе максимална граница над која не можат да поскапат горивата.

Од АМАН ги повикаа граѓаните да протестираат секој вторник во 18 часот пред портата Македонија се додека Владата и Регулаторна не ги прифатат нивните барања за поевтинување на енергенсите. За потсетување горивата во рок од еден месец поскапеа за 10 и пол проценти, а во меѓувреме пораснаа цените на струјата за 10 и парното за над 3 проценти.

Тања Попова

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s