Хулигани се обидуваат да го растурат протестот на АМАН

Posted: Ноември 3, 2012 in Инфо

Групата граѓани од иницијативата АМАН, во моментов одржува протест пред Регулаторната комисија, со намера да се упати кон владата.

Очевидци телефонски за Плусинфо изјавија дека група од контра-демонстранти, организирано со џип пристигнала на местото каде се одржуваат протестите на АМАН и преку посредник, испратила порака до нив да ги прекинат протестите со зборовите „Да ве нема!“.

Според нашиот извор, групата била воинствена и подготвена за предизвикување инциденти, поради што АМАН ја информирале и полицијата. Припадници на МВР пристигнала на лице место и во моментов го обезбедува протестот.

Откако дошла полицијата на лице место, групата се растурила но дел од контра-демонстрантите продолжиле со вулгарни пцости да им се обраќаат на активистите на АМАН.

Групата што дошла да им се спротистави на АМАН, носела фотографии од Радмила Шеќеринска и транспаренти.

Plusinfo.mk

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s