Аман не се откажува ќе продолжиме со протестите

Posted: Февруари 14, 2013 in Инфо

Нови протести, а не е исклучена ниту опцијата за референдум, најавија активистите на граѓанската иницијатива Аман откако денеска пратениците ја отфрлија нивната иницијатива за промени на Законот за енергетика. Против предлогот на Аман гласаа 49 пратеници, 11 беа воздржани, а 4 гласаа за прифаќање на граѓанската иницијатива со која бара враќање на евтината дневна струја, како и да се укунат плаќањата на граѓаните за услуги кои што не ги користат. Гласањето се вршеше во отсуство на пратениците од опозицијата.

Инцијативата ја подржаа пратениците од партијата НДП и ДПА, додека пратениците од ДУИ гласаа воздржано. Против беа пратениците од најголемата владеачката партија.

Од Аман порачаа дека пратениците им свртеа грб на граѓаните, иако не беа изненадени од денешното гласање откако претходно двете владини комисии се произнесоа против барањето за промена на Законот за енергетика.

Најава за нови протести

Барањата за струјата и парното остануваат, но од Аман најавуваат дека ќе ги активираат и останатите барања со кои го почнаа протестот пред шест месеци.

„Сите легални граѓански форми на реагирање се во опција, па ако треба ќе собираме и потписи за референдум, иако знаеме колку тешко се реализираат таквите активности поради притисоците, какви што имавме за време на собирањето и на овие 10.000 протписи. Но,не се плашиме и нема да подлегнеме на притисоци и закани“, изјави Петрит Сарачини, активист на АМАН на прес конференцијата која се одржа вечерва.

Од АМАН истакнаа дека спремни и за разговор со претставници на Регулаторната комисија за енергетика и државните институции, кои како што рекоа, ќе  ги држат за збор и ќе побараат да го остварат  кажаното во врска со ангажираната моќност односно дека за 33 проценти можат да бидат намалени сметките за  домаќинствата.

Извор: Фактор

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s