Со плата од околу 1.000 евра, се чини дека пратениците навистина не се загрижени поради тоа што сметките за парно и за струја се драстично зголемени за период од нецели две години

Пратениците немаат алиби за евтината струја – Нова Македонија.

Advertisements

Пратениците уште еднаш го отфрлија барањето на граѓанската иницијатива „АМАН“ за поевтина струја и парно. За време на денешната расправа, собраниската законодавно-правна комисија не ги прифати предложените измени на Законот за енергетика со образложение дека нема услови Собранието законски да и наложи на Регулаторната комисија за енергетика како трајна мерка да ја воведе евтината дневна тарифа за струја.

Против граѓанската иницијатива, инаку поддржана од над 13 илјади граѓани, гласаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, а пратеничката Сузана Салиу од ДУИ остана воздржана. Пратениците од опозициската СДСМ не присуствуваа на расправата.

Собранието денеска ја стави иницијативата на „АМАН“  и на дневен ред на денешната пленарна седница. Според најавите, партиите ДУИ, ДПА и НДП најавија дека ќе го поддржат барањето на „АМАН“, додека од ВМРО ДПМНЕ посочија дека ќе го прифатат ставот на собраниските комисии.

Инаку пред неколку дена Kомисијата за економски прашања го отфрли предлогот на „АМАН“ со образложение дека доколку се врати дневната евтина тарифа, со тоа ќе се оптоварат електраните, ќе се зголеми увозот на скапа струја и ќе поскапи  електричната енергија. Претставниците на  „АМАН“ најавија дека доколку не добијат поддршка за нивните барања во Собранието, можно е да покренат поголема акција за собирање 150.000 потписи за референдум за овие прашања.

Извор: Радио Моф

Претставниците од граѓанската иницијатива АМАН не ја прифаќаат споредбата на Македонија со останатите земји од регионот и Европа, бидејќи не бил споредлив ниту стандардот на граѓаните.

Иако АМАН доби првичен негативен сигнал од надлежните, останува надеж дека предложените измени на законот за енергетика сепак ќе го поминат комисискиот филтер и ќе се најдат на пленарна седница пред пратениците, кои се на потег.

ALFA TV – Економија – АМАН не доби амин за враќање на дневната евтина струјата.

539180_3735642348828_132195640_n  На 7 фебруари во 14 : 00 сала Борис Трајковски во Собрание, Комисијата за економски прашања ќе расправа за барањата на народната иницијатива АМАН на истиот ден исто во 14:00 часот во Уставна сала ќе расправа Законодавно-правна комисија за АМАН,на двете комисии предлог измените се ставени на прво читање.
На 11.02. законот оди на пленарна седница исто така прво читање.

Линкови:

http://sobranie.mk/ext/sessiondetails1.aspx?Id=8278d143-89f5-46eb-9854-12bd81f1b860 – Пленарна,

http://www.sobranie.mk/ext/sessiondetails1.aspx?Id=0cd9576b-6e15-4518-8eb7-d6a752f92b5e – Законодавно-правна
http://www.sobranie.mk/ext/sessiondetails1.aspx?Id=5692e2bc-63e3-4431-ba92-7a788b8d2c0e – Економски прашања

Иницијатива на „Аман“ за враќање на евтината дневна струја влезе во Собранието.  13.169граѓани чекаат дали владеачкото мнозинство ќе ги поддржи измените во законот за енргетика. Аман бара да престане и практиката на Топлификација да наплаќа на исклучените од мрежата за парно греењe

ALFA TV – Економија – 13169 потписи на „Аман“ влегоа во Собрание.

539180_3735642348828_132195640_n

Драги луѓе,собрани се 13178 потписи.
Ви благодариме на сите и Ве покануваме да ни се придружите утре при предавањето на потписите. Протестниот марш ќе започне во 14 часот, пред спомен-куќата на Мајка Тереза. Потписите одат во Собранието, а ние ќе очекуваме пратениците да ни ги изгласаат предлог-измените за кои се потпишувавме.
АМАН останува наднационална и надпартиска иницијатива, со граѓански барања на луѓе кои се различни, но обединети против скапотијата. Како што рече еден човек: „Наше е да си ја бараме правдата, па нека нè изненади да ја најдеме.“
Нека ни е со среќа!!!